Dla zabieganych, zestresowanych, nie zawsze dbających o zdrowie…

Któż z nas nie słyszał, a ile razy stwierdzaliśmy to sami, że nie mamy czasu łazić po przychodniach, lekarzach, wyczekiwać w kolejkach itd. Nic mi przecież nie jest – mówi taki anty-pacjent.

Choć czasem nawet u tych najbardziej zatwardziałych budzi się niepokój, czy aby wszystko w ich organizmie jest w porządku. Bo te ulubione, spływające tłuszczem smażeniny tak jakoś coraz dłużej stoją na żołądku. Na wagę łazienkową to już od dawna lepiej nie wchodzić – po co się denerwować. Albo też smukłą sylwetkę zapewniają głównie wypalane papierosy, Nie, nie, wcale nie w jakichś obłędnych ilościach. Pojawiają się też różne symptomy. Może należałoby się nimi zmartwić? Wtedy myślimy sobie: w naszym wieku zdarzają się już zawały serca i cukrzyca, taka podstępna, bez objawów. Zwycięża jednak lenistwo albo zniechęcenie – przecież nie mam czasu iść do lekarza, no bo i po co, nic mi w zasadzie nie jest…
Więc dla tych zabieganych, zestresowanych, nie zawsze dbających o zdrowie powstała wygodna możliwość sprawdzenia istotnych wyznaczników stanu zdrowia. Badania są odpłatne. Można je zrobić, zanim pójdzie się do lekarza. Można też od razu na miejscu skonsultować wyniki badań u lekarza internisty albo stwierdzić samemu, że wszystko jest w porządku. Na karcie wyników są podane optymalne wartości. Wtedy taki anty-pacjent z czystym sumieniem będzie mógł nadal omijać medyków!

Recepta na zdrowie – to nowa akcja NZOZ „Przychodni Piaskowa Góra” , skierowana nie tylko do pacjentów, którzy złożyli u niej deklaracje. Z tych badań profilaktycznych mogą korzystać wszyscy wałbrzyszanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Są trzy pakiety badań.
W ramach akcji „Zdrowe serce-stop zawałom” wykonuje się badania glukozy, cholesterolu całkowitego, HDL,LDL, triglicerydów i LDH. Kosztuje to w sumie za komplet 28 złotych.
„Cukrzyca – zapobiegaj i kontroluj” obejmuje zbadanie glukozy i hemoglobiny glikolizowanej. Sprawdzenie, czy nie dopadła nas jedna z groźnych chorób cywilizacyjnych XXI wieku kosztuje 25 złotych.

Wreszcie akcja „Nie czekaj na marskość wątroby” jest formą wczesnej profilaktyki, która czasem może nawet uratować życie. Badanie obejmuje: alat, aspat, GGTP, fosfatazę alkaliczną, bilirubinę. Komplet badań – 23 złote.

Od początku akcji tj. od 1 marca kieruje nią pani Teresa Rybczyńska.
– Czy ten pomysł – takich badań na życzenie spotkał się z zainteresowaniem?
– Myślę, że tak. Codziennie zgłasza się do nas po kilka osób. O wiele więcej zasięga informacji telefonicznie. Minęło ledwie trzy tygodnie, a przebadaliśmy już prawie 80 osób. Dodam, że odpłatne badania bez skierowania od lekarza nie są żadną nowością. W tym przypadku jednak proponujemy komplet wybranych badań. Co badać – ustalili specjaliści. Pacjent nie jest więc zdany na własną intuicję lub doradzanie przypadkowych osób. Mówię tu o tych pacjentach, którzy „idą na skróty” omijając na tym etapie lekarza. Dodam jeszcze, że w ramach akcji „Recepta na zdrowie” ceny są promocyjne.
– Oczywiście zawsze istnieje „normalna droga” tzn. wizyta u swojego lekarza, który jeśli uzna to za konieczne wypisze skierowania…
– Tak. Mówimy przecież o tych, dla których oszczędność czasu i fatygi jest najważniejsza. Często słyszę od rejestrujących się na badania – niech to nawet kosztuje, byle odbyło się jak najszybciej.
– Jeżeli ma być wygodnie i szybko, to mam rozumieć, że każdy może przyjść, kiedy zechce?
– Tak dobrze, to jeszcze nie ma. Ze względów organizacyjnych, trzeba się wcześniej zarejestrować i zgłosić o godzinie 9 rano. Na czczo – wymóg medyczny. Badania wykonuje specjalistyczne laboratorium we Wrocławiu. Samochód czeka na materiał i wyjeżdża zaraz po pobraniu. Wyniki są już następnego dnia.
– Czy badaniami są zainteresowani również ludzie spoza Wałbrzycha?
– Tak i to dość często. Przyjeżdżają pacjenci z Boguszowa-Gorc, Czarnego Boru i innych miejscowości.

Wszelkich informacji zasięgnąć na temat „Recepty na zdrowie” oraz zarejestrować się na badania można pod numerem 510320421
w godzinach 8-15.

Istnieje też możliwość konsultacji wyników badań przez lekarza internistę
Cena wizyty – 10 złotych.